Düşük ve Yüksek Riskli HPV Tipleri

Düşük ve Yüksek Riskli HPV Tipleri 

Human Papilomavirus Enfeksiyonu virüsü olan HPV adam ve hanımlarda genital bölgelerde görülen bir virüstür. Serviks kanseri olarak adlandırılan hastalığa niçin olabilmesi dahi söz mevzusudur. Sadece HPV virüslerinin tamamının genital bölgede yerleştiğini ifade etmek de doğru değildir. Nitekim bugüne dek ortalama olarak 150 tane HPV tipinin tespit edilmiş olup bunlardan bir tek 40-45 tanesi genital bölgede yerleşmektedir.

HPV FORUM SİĞİL FORUM
HPV den Siğilden Kurtulanlar Yenenler.

Tespit edilen 150 kadar HPV tipinin oluşturduğu risk de birbirlerine bakılırsa farklıdır. Bu risklere bakılırsa düşük ve yüksek riskli olmak suretiyle ikili sınıflandırmaya gidilmiştir. Düşük riskli olan HPV tipleri genel olarak vücut tarafınca yok edilebilmektedir. Dolayısıyla oldukça büyük bir çekince arz etmemektedir. Sadece yüksek riskli HPV tipleri rahim ağzı kanseri olarak malum serviks kanserine dahi yol açabilmektedir. Bu tiplerin öncesinden tespit edilerek tedavi sürecine başlanması son aşama önemlidir.

Düşük Riske Haiz HPV Tipleri

Düşük riskli HPV tipleri genel olarak genital siğillere niçin olmakta sadece kanser seviyesine çıkmamaktadır. Dolayısıyla vücuttan kolay bir halde atılması mümkün olmaktadır. Bu tipler sıhhatli bireylerde dahi görülebilmektedir. Genel olarak cinsel yollardan bulaştıklarını ifade edebiliriz.

150 tip içinde ortalama olarak 20 tipin bu kategoride değerlendirilebileceğini ifade etmek gerekir. Bu tipler ise şöyleki sıralanabilir: 91, 89, 87, 84, 83, 81, 74, 72, 71, 64, 62, 61, 55, 54, 44, 42, 40, 32, 11 ve 6.

Bu tipler içinde 6 ve 11’in çoğunlukla görüldüğünü de belirtmek gerekir. DNA testi ile tespit edilmesi de son aşama kolaydır.

Yüksek Riskli HPV Tipleri

HPV tipleri içinde kansere niçin olmaları sebebiyle yüksek riskli olarak vasıflandırılan ortalama 22 tip bulunmaktadır. Sadece bunlar içinde kansere niçin olma ihtimalinin %90’dan fazla olduğu 8 tip bulunmaktadır ki bunlar: 16, 18, 45, 31, 33, 35, 52 ve 58 olarak tespit edilmiştir.

Bu tiplerin haricinde 85, 82, 73, 70, 69, 68, 67, 66, 59, 56, 53, 51, 39 ve 26 tipleri de yüksek riskli HPV tipleri olarak kabul edilmiştir.

Tedavisi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

HPV bir vürüstür Lezyonları, siğil benzeri düzgüsel siğiller değildir. HPV virüsünü Negatif etmek gerekir. Düzgüsel siğil olmadığı için Yakmayla, Dondurmayla, Lazerle, Asit içerikli damlalar ve krem ile geçmez. Cildinizi tahriş ettiğiniz için çoğalarak yayılır.

HPV BİLGİ PAYLAŞIM FORUMU

Bitkisel Ürünler Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayınız !

HPV HASTALIĞINDAN KURTULANLARIN TECRÜBELERİNİ PAYLAŞTIĞI ORTAK PLATFORMU ZİYARET EDİN !

Benzer Yazılar ::..

Genital Siğiller

HPV Tedavisi Iyi mi Yapılır? HPV virüsü sebebiyle meydana gelen hastalıkların tedavi edilmesi mümkündür. Bu kapsamda virüsün tipi ve hastalığın durumu da ehemmiyet arz etmektedir. Dolayısıyla her bir düzey için değişik tedavi şekillerinden bahsedebiliriz. HPV FORUM SİĞİL FORUM HPV den Siğilden Kurtulanlar Yenenler. Genital Siğiller Çoğu zaman HPV enfeksiyonu sebebiyle oluşan bu siğillerin kansere dönüşme […]

HPV Hangi Hastalıklara Yol Açar?

HPV Sağlığınıza Gölge Düşürmesin! Etken cinsel yaşamı olan kişilerde HPV virüsü tehlikesi mevcuttur. Her 4 kişiden 3’ünün yakalanma ihtimali olan virüs kansere kadar yol açabilir. Bulaşıcı olduğundan bu hastalığın bilincinde olmak ve tedbir almak fazlaca önemlidir. HPV FORUM SİĞİL FORUM HPV den Siğilden Kurtulanlar Yenenler. Hpv (Human Papilloma Virüsü) Nedir?  Cildin temas etmesi ile bulaşabilen […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.