HPV Virüsü Çeşitleri

HPV Virüsü Çeşitleri

İnsan papilloma virüsü veya HPV, cinsel yolla bulaşan en yaygın enfeksiyondur. Aslında, cinsel olarak aktif çoğu insan, yaşamlarının bir noktasında HPV’ye yakalanır. Virüs, ciltten cilde cinsel temas yoluyla kolayca yayılır.

FARKINDA OLMAYABİLİRSİNİZ!

HPV her zaman semptomlara neden olmaz ve virüsü olan pek çok kişi buna sahip olduklarını bilmez. Tüm yeni HPV enfeksiyonlarının yüzde 90’ından fazlası, tedavi olmasa bile iki yıl içinde kaybolur veya tespit edilemez hale gelir. Yine de bazı HPV enfeksiyonları vücutta kalabilir ve genital siğiller dahil komplikasyonlara neden olabilir. Bu siğiller küçük veya büyük, düz veya kabarık olabilir; tek başlarına veya bir salkım halinde ortaya çıkabilirler ve karnabahar şeklinde olabilirler. Çoğunlukla vulvada, kadının cinsel organlarının dış kısmında ve peniste görülürler. HPV enfeksiyonu, belirli kanser çeşitleri gibi daha ciddi durumlara da neden olabilir.

 

150’den fazla HPV çeşiti 40’ı genital bölgeyi etkiler, ancak çoğu sağlık için ciddi bir risk oluşturmaz. Bir kişiye aynı anda birden fazla HPV çeşiti bulaşabilir. HPV çeşitleri numara ile tanımlanır ve aşağıdaki iki kategoriden birine girer.

Düşük Riskli İnsan Papilloma Virüsü

Çoğu düşük riskli genital HPV çeşiti ile enfeksiyon semptomlara neden olmaz ve vücut virüse karşı bağışıklık oluşturduğunda kaybolur. Bu çeşitlerin kanserle hiçbir ilişkisi yoktur ancak genital siğillere yol açabilir.

Vulva ve penise ek olarak, kadınlarda serviks veya vajinada, erkeklerde skrotumda, erkeklerde veya kadınlarda anüs içinde ve çevresinde siğiller görülebilir. Ağızda ve boğazda da siğiller görülebilir. İki HPV çeşidi, tip 6 ve 11, bu siğillerin yüzde 90’ına neden olur.

Bazı düşük riskli HPV çeşiti, hafif servikal displaziye, serviks yüzeyindeki hücrelerde anormal değişikliklere neden olabilir. Bu değişiklikler prekanser değildir.

Yüksek Riskli İnsan Papilloma virüsü

Yüksek riskli HPV enfeksiyonu, daha kapsamlı servikal displaziye ve belirli kanser çeşitlerine yol açabilir. HPV’nin en az 12 yüksek riskli çeşiti vardır, ancak yalnızca ikisi (tip 16 ve 18), serviks, vajina, vulva, penis ve anüs dahil olmak üzere HPV ile ilişkili kanserlerin çoğuna neden olur. Yüksek riskli HPV çeşiti, orofaringeal kanser olarak bilinen boğaz, dil ve bademcik kanserlerine de yol açabilir.

HPV Virüsü Tehlikelidir

Araştırmacılar, ağız ve boğazdaki HPV enfeksiyonlarının, aktif yüksek riskli enfeksiyonu olan biriyle oral cinsel temastan kaynaklanabileceğine inanıyor. Bununla birlikte, çoğu insan için bağışıklık sisteminin iki yıl içinde HPV’den vücuttan kurtulduğunu hatırlamak önemlidir. Yüksek riskli HPV çeşidi ile enfeksiyon kansere neden olabilse de, bu çeşitlere enfekte olan çoğu insanda kanser gelişmez.

HPV BİLGİ PAYLAŞIM FORUMU

Bitkisel Ürünler Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayınız !

HPV HASTALIĞINDAN KURTULANLARIN TECRÜBELERİNİ PAYLAŞTIĞI ORTAK PLATFORMU ZİYARET EDİN !

 

Bir önceki yazımız olan HPV Nasıl Teşhis Edilir başlıklı makalemizde doğal siğil tedavisi, genital hpv ve hpv hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar ::..

HPV Aşısı Etkili Midir?

HPV Aşısı Etkili Midir? Uygun yaş aralığında yapılan aşı bu 4 tip için %100 koruma sağlayacaktır. Serviks ve genital siğillerin oluşumunu engelleyecektir. 26 yaş üstü, aktif cinsel yaşamı olan ya da daha HPV ile karşılaşan kişilerde koruma oranı düşecektir. Aşı sadece koruyucu amaçlı olarak yapılır. Tedavi etme özelliği yoktur. HPV FORUM SİĞİL FORUM HPV den Siğilden […]

HPV Tehlikesi Artıyor

HPV Virüsü Hakkında Bilinmesi Gerekenler Kadınlarda kansere sebep olan etkenlerden en önemlilerinden birisi ise HPV virüsü bulaşmasıdır. 200’den fazla türü olan virüs cilt teması ile bulaşmaktadır ancak en çok cinsel yolla bulaştığı görülür. Bu virüs en çok rahim ağzı kanserine sebep olur. Aynı zamanda dil ve bademcik kanserlerine de yol açabilir. HPV FORUM SİĞİL FORUM […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.