HPV HASTALIĞININ GETİRDİĞİ RİSKLER

HPV VE RİSK FAKTÖRLERİ

HPV enfeksiyonunun malign dönüşümünü hızlandıran pek çok risk faktörü vardır.

Bunlar;

• Erken yaşta ve çok eşli cinsel yaşam
• Cinsel yolla bulaşan diğer hastalıkların varlığı
• Sigara kullanımı
• İmmün sistemin baskılandığı durumlar ( HIV gibi)
• Kötü beslenme ( özellikle vit C ve E ve folik asitten eksik beslenme)
• Çok doğum ( 3’ ten fazla)
• Kişisel hijyenin bozuk olması

HPV Nasıl Bulaşır?

HPV enfeksiyonu;
1. Deri ya da mukozadaki çatlaklardan direkt temasla
2. Cinsel temas sırasında
3. Bebeğin enfekte doğum kanalından geçişi esnasında kazanılır.

BELİRTİLERİ

• HPV virüsünün en belirgin özellikler genital bölgede çıkan kabarcığa benzeyen siğillerdir.
• HPV ile enfekte olmuş insanların çoğunda hastalığa ilişkin semptomlar veya sağlık problemleri gözlenmez.
• Nadiren bu HPV tipleri ağız içerisinde siğil oluşumuna bağlı olarak gelişen ve Tekrarlayan Respiratuvar Papillomatozis (RRP) olarak adlandırılan klinik bir tabloya yol açabilir.
• Diğer HPV tipleri ise (yüksek riskli tipler), vücutta hücresel değişikliklere yol açarak hasta zaman içerisinde serviks ve daha az sıklıkla da vulva, vajina, penis, anüs ile başboyun (dil, bademcik ve gırtlak) bölgesinde kanser gelişimine neden olabilir.
• Genital siğillere neden olan HPV tipleri, kansere yol açan olan HPV tiplerinden farklıdır.

TANISI

Genital siğiller direk göz muayenesi ile teşhis edilebilir hasta Şüpheli enfeksiyon alanlarında gözle görülmesi mümkün olmayan değişikliklerin tespit edilebilmesi için kolposkopi yapılır. Hastalarda sık kullanılan diğer bir yöntem ise “Pap smear testi” olup servikal HPV infeksiyonundan şüphelenilen durumlarda uygulanir.

PAP SMEAR TESTİ

Pap smear testi, rahim ağzı kanserini tespit etmek amacıyla serviksten alınan hücrelerin mikroskop altında değerlendirilmesi esasına dayanır. Anormal Pap smear sonucu HPV enfeksiyonu ile ilişkilidir.
Günümüzde, genital siğiller ve HPV ile ilişkili diğer kanserler (vulva, vajina, anal,baş ve boyun kanserleri) için önerilen rutin bir tarama testi yoktur.

HPV’ nin Erkeklerdeki Etkileri Nelerdir?

Virüsün erkeklerde görülen çeşitleri 6.11 ve 18. Virüslerdir. Bunlardan 6 ve 11ʹinci cinsler daha çok siğil yapmakta, 16 ve 18ʹinci cinsler de hem siğil yapmakta hem de kansere yol açabilmektedir. Erkeklerde HPV penis kanserine neden olabilmektedir. Aynı zamanda erkeklerde damar, geniz, bademcik, dil, yemek borusu ve gırtlak kanseri kanserinin de HPV virüsünden kaynaklandığı tespit edilmiştir.

HPV BİLGİ PAYLAŞIM FORUMU

Bitkisel Ürünler Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayınız !

HPV HASTALIĞINDAN KURTULANLARIN TECRÜBELERİNİ PAYLAŞTIĞI ORTAK PLATFORMU ZİYARET EDİN !

Benzer Yazılar ::..

HPV Aşısı ve Tedavisi

HPV Aşısı ve tedavisi:  Günümüzde HPV aşısı 2020 HPV Aşısı ve Tedavisi, Siğil tedavisi 2020, Dış gebelik, Normal doğum, HPV virüsü tedavisi 2020, siğillere kesin çözüm 2020, Rahim ağzı kanseri, HPV bebeklere bulaşır mı? HPV FORUM SİĞİL FORUM HPV den Siğilden Kurtulanlar Yenenler. Siğil tedavisi 2020 – olarak bivalan ve kuadrivalan aşıları yapılmaktadır. Aşılar yüksek […]

Genital Siğiller

HPV Tedavisi Nasıl Yapılır? HPV virüsü sebebiyle meydana gelen hastalıkların tedavi edilmesi mümkündür. Bu kapsamda virüsün tipi ve hastalığın durumu da önem arz etmektedir. Dolayısıyla her bir seviye için farklı tedavi yöntemlerinden bahsedebiliriz. HPV FORUM SİĞİL FORUM HPV den Siğilden Kurtulanlar Yenenler. Genital Siğiller Genellikle HPV enfeksiyonu nedeniyle oluşan bu siğillerin kansere dönüşme gibi bir […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.