Pap Smear Testi Hakkında Her Şey

Pap Smear Testi Hakkında Her Şey

Smear (yada Pap – smear) ‘ın bir sitolojik tarama yöntemi olarak ortaya konulması ile rahimağzı kanserinden (servikal kanserden) ölüm oranları  nerede ise % 70 azalmıştır. Halk içinde simir testi olarak bilinmektedir. Pap smear  kontrol; displazi yada servikal intraepitelyal neoplazi (CİN) olarak malum serviksin kanser öncesi  lezyonlarının doktorlar  tarafınca daha kolay tanınıp tedavi edilmesine olanak vermektedir. Büyük bir bayan gurubunu  taramak için Pap-test  kolay ve ucuz bir yöntemdir. Buna karşın yanlış negatiflik oranları (netice düzgüsel şeklinde olsa da aslen hastalık var) % 20 şeklinde yüksektir. Smear testi 2001 yılından beri daha fazlaca Bethesda sistemi ile değerlendirilmekte ve tedavisi bu yeni sisteme bakılırsa planlanmaktadır. Patoloji laboratuarları ise raporlarında bir karışıklığa sebebiyet vermemek için hem Papanikolau hem de Bethesta sınıflamasını beraber vererek değerlendirme yapmaktadırlar.

Simir testi kimlere yapılır, smear testi hanımlarda  ne çoğunlukla yapılmalıdır?

Simir testi  taramasına, 18 yaşlarında yada herhangi bir yaşta başlamış olan ilk cinsel ilişki ile başlanmalıdır. Tüm seksüel etken bayanlara yılda bir uygulanması tavsiye edilmektedir. Herpes Simpleks Tip2 , HPV, CİN yada invazif kanser sebebi ile tedavi edilmiş hanımlarda smear 6 ayda yada gerektiğinde tabip önerisi ile daha sık yine edilmelidir.

Cinsel ilişkiye geç başlamış olan ve tek partneri olan, asla cinsel ilişkiye girmemiş hanımlarda Servikal kanser gelişme riski düşük olduğundan bu  guruptaki hanımlarda smear bir yıldan daha geniş aralıklar ile yine edilebilir. Kanser olmayan sebeplerden  dolayı  total histerektomi (rahim alınması ameliyatı) olmuş hanımlarda Pap –smear  taraması her 3 yılda bir yapılmalıdır. Eğer histerektomi ameliyatı esnasında rahim ağzı alınmamış ise  (subtotal histerektomi) durumlarında ise  düzgüsel hanımlarda şeklinde davranılıp yılda bir eğer risk yok ise smear testi tekrarlanmalıdır.

Smear (Simir) testi iyi mi alınır? Simir testi yapılmış tekniği nedir?

Smear  ile rahim ağzı örneği  alınması son aşama kolay, kolay bir yöntemdir ve ağrılı değildir. Dokuya zarar vermeyen ve acı uyandırmayan bir uygulamadır. Alınma işlemi 10-20 saniye sürer. Çoğu zaman rutin jinekolojik muayene esnasında uygulanır .Muayenede  vajinal spekulum takıldıktan sonrasında rahim ağzı (serviks) net  olarak  görülür. Vajina ve serviks (rahim ağzı) çıplak gözle görülebilen lezyonlar(yaralar) açısından değerlendirildikten sonrasında yumuşak  bir fırça (cervibrush)  yada hususi bir spatula yardımı ile rahim ağzı bölgesinden salgı alınmaktadır. Spatula kullanımı kolay ve konforlu olmadığı için günümüzde pek tercih edilmemektedir. Rahim ağzından smear fırçası ile alınan  sürüntü materyali olan salgı, lam denilen ince bir cam üstüne yayılıp, alınan hücrelerin cam yüzeye yapışması için alkol dolu bir kap içine konur yada üstüne yapıştırma özelliği olan bir sprey sıkılır, yada daha sağlıklısı içinde fiksasyonu elde eden bir sıvı bulunan hususi bir kaba konulur. Fiksasyon  denen bu işlem yapıldıktan sonrasında  cam preparat hususi bir taşıma-saklama kabı içine konarak kısa sürede patolojiye gönderilir. Patoloji laboratuvarında boyama işlemlerinden geçirilen cam, mikroskop altında incelenerek patolog yada patologlar tarafınca değerlendirilir. İnce yayma teknikle, Human Papilloma Virus (HPV) tayini de yapılabilinir (HPV-DNA PCR tekniği).Sonuçlar 2-3 gün içinde rapor olarak çıkar.Bilhassa rahim ağzında yaranın varlığında (servikal aşınma) işlem sonrası kendiliğinden duran hafifçe kanama ve sancı  olabilir.

HPV BİLGİ PAYLAŞIM FORUMU

Bitkisel Ürünler Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayınız !

HPV HASTALIĞINDAN KURTULANLARIN TECRÜBELERİNİ PAYLAŞTIĞI ORTAK PLATFORMU ZİYARET EDİN !

Benzer Yazılar ::..

HPV BELİRTİLERİ

HPV BELİRTİLERİ nedir? TR’de HPV Tedavisi HPV BELİRTİLERİ 2020, Genital siğil tedavisi, Bulaşıcımı, Cilt doktoru, Kurtulanlar, Son gelişmeler, Görseller, Resimleri, Photo, Siğiller iyi mi dökülür?, bitkisel naturel tedavisi nedir?. HPV FORUM SİĞİL FORUM HPV den Siğilden Kurtulanlar Yenenler. Hpv Nedir? HPV Emareleri Hpv Nedir?, Hpv Human Papilloma Virus, genital bölge ve mukozalarda enfeksiyon yapabilen, condyloma […]

Erkeklere HPV Aşısı

Erkeklere HPV Aşısı: Henüz uygulanmamaktadır. Emek harcamalar devam etmektedir. Kati bulgular olmasa da penis, anüs ya da genital siğiller için etkili olabileceği düşünülmektedir. Sadece bu emekler halen kanıtlanamadığı için uygulamada erkekler aşılanmaz. HPV FORUM SİĞİL FORUM HPV den Siğilden Kurtulanlar Yenenler. Tedavisi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler HPV bir vürüstür Lezyonları, siğil benzeri düzgüsel siğiller değildir. […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.