Pap Smear Testi Hakkında Her Şey

Pap Smear Testi Hakkında Her Şey ve tedavisi

Pap Smear Testi Hakkında Her Şey, HPV TESTİ, Erkeklere HPV testi, Kadınlara HPV testi, HPV tedavisi, HPV forum iyileşenler, HPVyi yendim, HPV den iyileşenler

Pap Smear Testi Hakkında Her Şey. Smear (yada Pap – smear) ‘ın bir sitolojik tarama yöntemi olarak ortaya konulması ile rahimağzı kanserinden (servikal kanserden) ölüm oranları  nerede ise % 70 azalmıştır.

Halk içinde simir testi olarak bilinmektedir. Pap smear  kontrol; displazi yada servikal intraepitelyal neoplazi (CİN) olarak malum serviksin kanser öncesi  lezyonlarının doktorlar  tarafınca daha kolay tanınıp tedavi edilmesine olanak vermektedir.

Büyük bir bayan gurubunu  taramak için Pap-test  kolay ve ucuz bir yöntemdir. Buna karşın yanlış negatiflik oranları (netice düzgüsel şeklinde olsa da aslen hastalık var) % 20 şeklinde yüksektir.

Smear testi 2001 yılından beri daha fazlaca Bethesda sistemi ile değerlendirilmekte ve tedavisi bu yeni sisteme bakılırsa planlanmaktadır.

Patoloji laboratuarları ise raporlarında bir karışıklığa sebebiyet vermemek için hem Papanikolau hem de Bethesta sınıflamasını beraber vererek değerlendirme yapmaktadırlar.

HPV Virüsü İçin bitkisel ürünler Kullanmak isterseniz

Pap Smear Testi Hakkında Her ŞeyHPV virüsü hakkında öncelikle doktorunuza başvurmanız gerekir. Bitkisel ürünlerdende destek alabilirsiniz. Bitkisel ürünler hakkında geniş bilgi için ANTİBİYOKS sayfasından ürünler hakkında bilgi edinebilirsiniz. Bitkisel ürünler kullanıp etkisini faydasını gören ve iyileşenlerin açıklamalarını HPV TÜRKİYE FORUM sayfasından yorumları okuyabilirsiniz. Dilerseniz Sayfamızda yüksek riskli hpv virüsü hakkında araştırmaya ve yazılanları okumaya devam edebilirsiniz.

Simir testi kimlere yapılır, smear testi hanımlarda  ne çoğunlukla yapılmalıdır?

Simir testi  taramasına, 18 yaşlarında yada herhangi bir yaşta başlamış olan ilk cinsel ilişki ile başlanmalıdır.

Tüm seksüel etken bayanlara yılda bir uygulanması tavsiye edilmektedir. Herpes Simpleks Tip2 , HPV, CİN yada invazif kanser sebebi ile tedavi edilmiş hanımlarda smear 6 ayda yada gerektiğinde tabip önerisi ile daha sık yine edilmelidir.

Cinsel ilişkiye geç başlamış olan ve tek partneri olan, asla cinsel ilişkiye girmemiş hanımlarda Servikal kanser gelişme riski düşük olduğundan bu  guruptaki hanımlarda smear bir yıldan daha geniş aralıklar ile yine edilebilir.

Kanser olmayan sebeplerden  dolayı  total histerektomi (rahim alınması ameliyatı) olmuş hanımlarda Pap –smear  taraması her 3 yılda bir yapılmalıdır.

Eğer histerektomi ameliyatı esnasında rahim ağzı alınmamış ise  (subtotal histerektomi) durumlarında ise  düzgüsel hanımlarda şeklinde davranılıp yılda bir eğer risk yok ise smear testi tekrarlanmalıdır.

Smear (Simir) testi iyi mi alınır? Simir testi yapılmış tekniği nedir?

Smear  ile rahim ağzı örneği  alınması son aşama kolay, kolay bir yöntemdir ve ağrılı değildir. Dokuya zarar vermeyen ve acı uyandırmayan bir uygulamadır.

Alınma işlemi 10-20 saniye sürer. Çoğu zaman rutin jinekolojik muayene esnasında uygulanır .Muayenede  vajinal spekulum takıldıktan sonrasında rahim ağzı (serviks) net  olarak  görülür.

Vajina ve serviks (rahim ağzı) çıplak gözle görülebilen lezyonlar(yaralar) açısından değerlendirildikten sonrasında yumuşak  bir fırça (cervibrush)  yada hususi bir spatula yardımı ile rahim ağzı bölgesinden salgı alınmaktadır.

Spatula kullanımı kolay ve konforlu olmadığı için günümüzde pek tercih edilmemektedir.

Rahim ağzından smear fırçası ile alınan  sürüntü materyali olan salgı, lam denilen ince bir cam üstüne yayılıp, alınan hücrelerin cam yüzeye yapışması için alkol dolu bir kap içine konur yada üstüne yapıştırma özelliği olan bir sprey sıkılır, yada daha sağlıklısı içinde fiksasyonu elde eden bir sıvı bulunan hususi bir kaba konulur.

Fiksasyon  denen bu işlem yapıldıktan sonrasında  cam preparat hususi bir taşıma-saklama kabı içine konarak kısa sürede patolojiye gönderilir.

Patoloji laboratuvarında boyama işlemlerinden geçirilen cam, mikroskop altında incelenerek patolog yada patologlar tarafınca değerlendirilir. İnce yayma teknikle,

Human Papilloma Virus (HPV) tayini de yapılabilinir (HPV-DNA PCR tekniği).Sonuçlar 2-3 gün içinde rapor olarak çıkar.Bilhassa rahim ağzında yaranın varlığında (servikal aşınma) işlem sonrası kendiliğinden duran hafifçe kanama ve sancı  olabilir.

Benzer Yazılar ::..

HPV Tedavisi Sonrası

HPV Tedavisi Sonrası HPV Tedavisi Sonrası, HPV Tedavisi, hpvden iyileşenler, hpvyi yendim, hpv virüsüne çözüm oldu, genital siğiller, hpv forumu, genital siğil forumu iyileşenler HPV Tedavisi Sonrası Genital siğiller human papilloma virus (HPV) isminde olan virüsün cinsel temasla genital bölgeye yerleşmesi sonucu oluşan değişik sayı ve büyüklükte kitlelerdir. Virüs vücuda yerleştiğinde bazen tekrarlayıcı enfeksiyonlara ve […]

HPV Hakkında Bilmeniz Gerekenler

HPV Hakkında Bilmeniz Gerekenler HPV nedir? HPV Hakkında Bilmeniz Gerekenler, hpv nedir?, HPV forumları, siğil forumları, HPV den kurtuldum, HPV den iyileştim, HPV nin kesin çözümü, Ascus Forum iyileşen HPV Hakkında Bilmeniz Gerekenler. HPV nedir? İnsan papilloma virüsü (HPV) üreme sisteminin en yaygın enfeksiyonlarından biridir ve görevli hem erkeklerde hem de hanımlarda görülebilmektedir. HPV rahim […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.