HPV’den Korunarak Kanser Risklerini Azaltın!

HPV’den Korunarak Kanser Risklerini Azaltın!

HPV’den Korunarak Kanser Risklerini Azaltın! HPV ilişkili baş-boyun kanserlerinin sıklığı ve önemi.

HPV enfeksiyonu ilişkili skuamöz (yassı) hücreli baş-boyun kanseri oranı son yirmi yılda mühim seviyede artmıştır.

Baş-boyun kanserlerinin içinde HPV pozitif olanların oranı 2002 ve 2011 yılları aralığında erkeklerde % 47 ve hanımlarda % 38 oranında artmıştır.

HPV Virüsü İçin bitkisel ürünler Kullanmak isterseniz

HPV virüsü hakkında öncelikle doktorunuza başvurmanız gerekir. Bitkisel ürünlerdende destek alabilirsiniz. Bitkisel ürünler hakkında geniş bilgi için ANTİBİYOKS sayfasından ürünler hakkında bilgi edinebilirsiniz. Bitkisel ürünler kullanıp etkisini faydasını gören ve iyileşenlerin açıklamalarını HPV TÜRKİYE FORUM sayfasından yorumları okuyabilirsiniz. Dilerseniz Sayfamızda yüksek riskli hpv virüsü hakkında araştırmaya ve yazılanları okumaya devam edebilirsiniz.

Her Yaşta Görülebilir

HPV’den Korunarak Kanser Risklerini Azaltın!

Baş-boyun kanserleri içinde bilhassa bilhassa dil, damak ve tonsil (bademcik) kanseri sıklığı artmaktadır.

HPV pozitif baş ve boyun kanseri için risk faktörleri; fazlaca cinsel partner, orta yaş, sigara içmek, sosyoekonomik düzeyin düşük olması olarak söylenebilir.

Cinsel Yollar Bulaşır HPV’den Korunarak Kanser Risklerini Azaltın!

Bu orofarinks (ağız içi ve geniz bölgesi) kanserler, yaşam boyu 6 ve üstü cinsel partner ve 4 ya da daha çok oral cinsellik partnerleri geçmişi ile ilişkilendirilmiştir.

Bademcik kanseri; yaşam süresince 4 ya da daha çok oral cinsellik partnerine haiz olmak ve adam eşcinsel ilişkide daha erken yaşta oral cinsellik ile ilişkilendirilmiştir.

Bayanlar için; dil kökü kanseri, oral cinsellik ile ilişkili bulunmuştur. Bununla beraber, bu risk, birden fazla cinsel partner ile daha yüksek olsa da tek bir cinsel partner ile de mevcuttur.

Cinsel davranışlarda zaman içinde görülen değişiklik ile HPV ilişkili baş-boyun kanser riskinin artışı içinde bir bağlantı bulunmuştur.

Asya toplumu verilerine bakıldığında, hamile kadınlardan bebeklere hem sezeryan hem düzgüsel doğumla HPV (bilhassa HPV 16 alt türünün) geçebilmektedir.

Bununla beraber, literatürde, sezeryan doğumun anneden bebeğe HPV geçişini % 46 azalttığını gösteren emekler vardır, sadece.

HPV pozitif annelerden sezeryanla doğan bebeklerin % 15’inde de HPV ortaya çıkmıştır.

Daha yeni emekler ise, anneden bebeğe HPV geçişinde, sezeryan ile düzgüsel doğum içinde fark olmadığı sonucuna varmışlardır.

HPV ilişkili yassı hücreli baş-boyun kanserli hastaların tedavisi esnasında tavsiyeler

HPV pozitif baş-boyun kanseri olan hastaları tedavi eden onkologlar şu durumları akılda tutmalıdır:

• Tanıyı konuşmak,

• Hastanın haiz olduğu baş-boyun kanseri, HPV yönünden pozitif ise bunu bildirmek (tümör dokusunda PZR testi ile HPV DNA taranarak bu tanı konulabilmekte),

• HPV ve cinsel davranış hakkında belirli sorulara yanıt vermeye hazır olmak,

• Hastanın duygusal tepkileriyle başa çıkmak,

• Hastanın psikososyal gereksinimlerini değerlendirmek.

İletişim açısından, onkologların, baş-boyun kanseri ve HPV enfeksiyonu arasındaki ilişkiden bahsetmesi gerekmektedir.

Bu hastaların, HPV’nin cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon olması sebebiyle, suçluluk ve kaygı duyguları ile kanser tanı sürecini kabullenmeleri zorlaşabilir.

Eşler ve akrabaların bu mevzuya tepkileri de tanılarıyla başa çıkmalarını zorlaştırabilir.

Benzer Yazılar ::..

HPV Hakkında Bilmeniz Gerekenler

HPV Hakkında Bilmeniz Gerekenler HPV nedir? HPV Hakkında Bilmeniz Gerekenler. HPV nedir? İnsan papilloma virüsü (HPV) üreme sisteminin en yaygın enfeksiyonlarından biridir ve görevli hem erkeklerde hem de hanımlarda görülebilmektedir. HPV rahim ağzı kanserinin nedenidir. Hanımefendiler içinde en yaygın dördüncü kanserdir. Bu yüzden mühim bir hastalık ve başka hastalıklara sebep olma nedenidir. HPV son aşama […]

HPV HASTALIĞININ GETİRDİĞİ RİSKLER

HPV HASTALIĞININ GETİRDİĞİ RİSKLER HPV VE RİSK FAKTÖRLERİ HPV HASTALIĞININ GETİRDİĞİ RİSKLER. HPV enfeksiyonunun malign dönüşümünü hızlandıran pek oldukça risk faktörü vardır. Bunlar; • Erken yaşta ve oldukça eşli cinsel yaşam • Cinsel yolla bulaşan öteki hastalıkların varlığı • Sigara kullanımı • İmmün sistemin baskılandığı durumlar ( HIV benzer biçimde) • Fena beslenme ( bilhassa […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.