HPV’den Korunarak Kanser Risklerini Azaltın !

HPV ilişkili baş-boyun kanserlerinin sıklığı ve önemi

HPV enfeksiyonu ilişkili skuamöz (yassı) hücreli baş-boyun kanseri oranı son yirmi yılda mühim seviyede artmıştır. Baş-boyun kanserlerinin içinde HPV pozitif olanların oranı 2002 ve 2011 yılları aralığında erkeklerde % 47 ve hanımlarda % 38 oranında artmıştır.

Her Yaşta Görülebilir

Baş-boyun kanserleri içinde bilhassa bilhassa dil, damak ve tonsil (bademcik) kanseri sıklığı artmaktadır. HPV pozitif baş ve boyun kanseri için risk faktörleri; fazlaca cinsel partner, orta yaş, sigara içmek, sosyoekonomik düzeyin düşük olması olarak söylenebilir.

Cinsel Yollar Bulaşır

Bu orofarinks (ağız içi ve geniz bölgesi) kanserler, yaşam boyu 6 ve üstü cinsel partner ve 4 ya da daha çok oral cinsellik partnerleri geçmişi ile ilişkilendirilmiştir. Bademcik kanseri; yaşam süresince 4 ya da daha çok oral cinsellik partnerine haiz olmak ve adam eşcinsel ilişkide daha erken yaşta oral cinsellik ile ilişkilendirilmiştir. Bayanlar için; dil kökü kanseri, oral cinsellik ile ilişkili bulunmuştur. Bununla beraber, bu risk, birden fazla cinsel partner ile daha yüksek olsa da tek bir cinsel partner ile de mevcuttur.

Cinsel davranışlarda zaman içinde görülen değişiklik ile HPV ilişkili baş-boyun kanser riskinin artışı içinde bir bağlantı bulunmuştur.

Asya toplumu verilerine bakıldığında, hamile kadınlardan bebeklere hem sezeryan hem düzgüsel doğumla HPV (bilhassa HPV 16 alt türünün) geçebilmektedir. Bununla beraber, literatürde, sezeryan doğumun anneden bebeğe HPV geçişini % 46 azalttığını gösteren emekler vardır, sadece HPV pozitif annelerden sezeryanla doğan bebeklerin % 15’inde de HPV ortaya çıkmıştır. Daha yeni emekler ise, anneden bebeğe HPV geçişinde, sezeryan ile düzgüsel doğum içinde fark olmadığı sonucuna varmışlardır.

HPV ilişkili yassı hücreli baş-boyun kanserli hastaların tedavisi esnasında tavsiyeler

HPV pozitif baş-boyun kanseri olan hastaları tedavi eden onkologlar şu durumları akılda tutmalıdır:

• Tanıyı konuşmak,

• Hastanın haiz olduğu baş-boyun kanseri, HPV yönünden pozitif ise bunu bildirmek (tümör dokusunda PZR testi ile HPV DNA taranarak bu tanı konulabilmekte),

• HPV ve cinsel davranış hakkında belirli sorulara yanıt vermeye hazır olmak,

• Hastanın duygusal tepkileriyle başa çıkmak,

• Hastanın psikososyal gereksinimlerini değerlendirmek.

İletişim açısından, onkologların, baş-boyun kanseri ve HPV enfeksiyonu arasındaki ilişkiden bahsetmesi gerekmektedir. Bu hastaların, HPV’nin cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon olması sebebiyle, suçluluk ve kaygı duyguları ile kanser tanı sürecini kabullenmeleri zorlaşabilir. Eşler ve akrabaların bu mevzuya tepkileri de tanılarıyla başa çıkmalarını zorlaştırabilir.

HPV BİLGİ PAYLAŞIM FORUMU

Bitkisel Ürünler Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayınız !

HPV HASTALIĞINDAN KURTULANLARIN TECRÜBELERİNİ PAYLAŞTIĞI ORTAK PLATFORMU ZİYARET EDİN !

Benzer Yazılar ::..

HPV Aşısı ve Tedavisi

HPV Aşısı ve tedavisi:  Günümüzde HPV aşısı 2022 HPV Aşısı ve Tedavisi, Siğil tedavisi 2022, Dış gebelik, Düzgüsel doğum, HPV virüsü tedavisi 2022, siğillere kati çözüm 2022, Rahim ağzı kanseri, HPV bebeklere bulaşır mı? HPV FORUM SİĞİL FORUM HPV den Siğilden Kurtulanlar Yenenler. Siğil tedavisi 2022 – olarak bivalan ve kuadrivalan aşıları yapılmaktadır. Aşılar yüksek […]

HPV Siğil Tanısı Nasıl Konur?

HPV Tanısı Iyi mi Konur? Eğer HPV virüsü kaptığınızdan şüpheleniyorsanız bu durumda sizler de doktorunuza başvurarak HPV tanısı için testler yapmasını isteyebilirsiniz. Çoğu zaman genital siğilleri saptamak için gözle muayene ve yanında minik testler kafi olmaktadır. Hastalığın ilerlediği dönemlerde ise ek olarak başka testlerin yapılması gerekebilmektedir. Bu testlerden birincisi pap smear olmaktadır. Bu testi yaptırdıktan sonrasında […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.